افتتاحیه نمایشگاه صندوق های بازنشستگی پیشران توسعه ملی

معاون اجرایی رئیس جمهور:

ایام شکوفایی مجدد اقتصاد ایران فرارسیده است

معاون اجرایی رئیس جمهور گفت: ایام شکوفایی مجدد اقتصاد ایران فرارسیده است و بعد از یک دوره رکود تاریخی که به دلیل مشکلات و تحریم های دشمنان بوجود آمده بود با رهبری داهیانه مقام معظم رهبری و رئیس جمهور محترم شرایط مناسب برای پیشرفت کشور بار دیگر مهیا است.
ایام شکوفایی مجدد اقتصاد ایران فرارسیده است

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی، محمد شریعتمداری در مراسم افتتاحیه نمایشگاه صندوق های بازنشستگی پیشران توسعه ملی، افزود: در این نمایشگاه که حاصل همکاری دو نهاد عظیم و ارزشمند کشور یعنی سازمان تأمین اجتماعی و بازنشستگی کشوری است بخش زیادی از دستاوردهای مهندسان، تکنیسین ها و کارگران به بازدید کنندگان معرفی می شود.

وی با اشاره به اینکه در دهه مبارک فجر شاهد افتتاح طرح های متعدد در همه استانها بودیم، اظهار داشت: شاهد بودیم که در حوزه روشهای نوین آبیاری سرمایه گذاری مناسبی صورت گرفت و به تدریج با تداوم اینگونه سرمایه گذاری ها افزایش بهره وری در حوزه کشاورزی امکان پذیر است.

 شریعتمداری افزود: ما در حال عبور از چالش های بزرگ همچون رشد منفی اقتصادی، بی ثباتی اقتصادی و اشتغال در کشور هستیم. در سال ١٣٩٢، مجموع نیروی کار شاغل ٢٠ میلیون و ٤٠٠ هزار نفر بود؛ در حالی که میزان ورودی بازار کار در هر سال به یک میلیون و ٢٠٠ هزار نفر می رسید. اکنون با سرمایه گذاری در بخش های گوناگون میزان اشتغال در کشور در یک سال گذشته به ٧٠٠ هزار نفر رسیده است.

معاون اجرایی رییس جمهوری شتاب طرح های زیربنایی در زمینه حمل و نقل ریلی و هوایی را قابل ملاحظه توصیف و اضافه کرد: ناوگان ایمن هوایی یکی از نیازهای مهم کشور بود که بدون هزینه از منابع ملی فراهم شد و اکنون نیاز کشور در این زمینه به میزان زیادی مرتفع شده است.

وی افزود: امروز طرح های اقتصادی در سایه سیاستگذاری های کلان در بخش اقتصاد مقاومتی، بکارگیری نیروی انسانی و توان داخلی و برقراری ارتباط با دنیای خارج با شتاب بیشتری نسبت به گذشته به فعالیت ادامه می دهند. 

 

ارزش دارایی صندوق های بازنشستگی بیش از ١١٠ هزار میلیارد تومان است

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی می گوید، ارزش دارایی صندوق های بازنشستگی در این وزارتخانه بیش از ١١٠ هزار میلیارد تومان است.

دکترعلی ربیعی در حاشیه بازدید از نخستین نمایشگاه صندوق های بازنشستگی در محل مصلی تهران با بیان اینکه هنوز نقش و فعالیت اقتصادی صندوق های بازنشستگی در کشور به درستی شناخته شده نیست، گفت: در اغلب کشورهای دنیا به خصوص کشورهایی که نظام تامین اجتماعی براساس نظام انفرادی است و نوع صندوق بیسمارکی است معمولا در حوزه های مختلف فعالیت اقتصادی دارند و بخش مطمئن فعالیت اقتصادی در این کشورها نیز صندوق ها هستند.

وی افزود: اما در کشور ما فعالیت اقتصادی صندوق ها بانارسایی آغاز شد که دولت ها معمولا به عنوان رد دیون خود به صندوق ها، حق انتخاب را از صندوق ها گرفته بودند و شرکت هایی که در بحث خصوصی نامناسب بودند به صندوق ها واگذار شدند و سرمایه صندوق ها را تشکیل می دادند .

دکترربیعی افزود: اما از زمانی که صندوق ها خود اقدام به سرمایه گذاری کردند، هوشمندانه عمل کردند و خوشبختانه در حال حاضر ارزش دارایی چهار صندوق در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیش از ١١٠ هزار میلیارد تومان است.

وی ادامه داد: در حقیقت نوعی تقسیم عادلانه و نوعی بخش خصوصی گسترده است که آحاد مردم در آن حضور دارند. در صندوق تامین اجتماعی بیش از ٤٠ میلیون نفر سهامدار هستند و در واقع صندوق ها به نوعی ابزار عادلانه کردن اقتصاد به شمار می روند.

وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: آنچه برای ما مهم بود غیرسیاسی کردن صندوق ها بود و خارج کردن صندوق ها از حیاط خلوت مهمترین اقدام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به شمار می رود .

دکتر ربیعی درباره دیگر اقدام های انجام شده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز گفت: خروج از بنگاه داری و حرکت به سمت شفافیت مسائل مالی و اطلاعاتی در همه صندوق ها ظرف یک سال برنامه ریزی شد و همه می توانند آن را مشاهده کنند و ٧٠درصد فعالیت ما وارد بورس شده است و تلاش داریم بقیه فعالیت ها را هم وارد بورس کنیم.

وی اظهار داشت: در این مدت صندوق ها اشتغال موجود را حفظ کردند و صندوق ها کمتر به سمت تعطیلی رفته اند و سهم صندوق ها در دادن مستمری را نیز افزایش دادیم، برای نمونه در صندوق بازنشستگی کشوری در سال ١٣٩٢ حدود هفت هزار میلیارد ریال(٧٠٠ میلیارد تومان) آورده سرمایه گذاری های حقوق مستمری بگیران در صندوق بود که امروز با سرمایه گذاری جدید بیش از ٢٠ هزار میلیارد ریال( دو هزار میلیارد تومان) در دادن مستمری مشارکت داریم و علاوه بر آن سهم بیمه تکمیلی بازنشستگان را نیز از همین جا استفاده کردیم و سهم مشارکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی از محل سود تامین اجتماعی را نیز افزایش دادیم.

ابوالحسن فیروزآبادی، قائم مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در این نمایشگاه با اشاره به چالش ها و گرفتاری های اقتصادی در دوران تحریم گفت: در این دوران صندوق های بازنشستگی تلاش های خوبی کردند و از جمله موفقیت های صندوق های بازنشستگی در این دوران این است که صنعتِ تعطیل‌شده یا اخراج کارگران را نداشته ایم.

وی افزود: اقدامات توسعه ای خوبی نیز در سطح کشور صورت گرفت و شاهد رکوردشکنی های خوبی در عرصه های مختلف دارویی، فولاد، صنایع غذایی و سایر موارد در دوران تحریم بودیم.

قائم مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به نقش برجسته صندوق ها در بازار سرمایه گفت: صندوق ها از طریق کارگزاری ها در جهت تثبیت بازار سرمایه نیز تلاش می کردند.

فیروزآبادی ادامه داد: امیدواریم در ادامه فعالیت های اقتصادی صندوق ها به سمت سیاست های تعیین شده خروج از مدیریت اقتصادی و ورود به سهام داری بشویم.